رفتن به محتوای اصلی
x

ذکر در زندگی آثار مثبت دارد

حجت الاسلام عمیق در جلسه اخلاق کارکنان حراست که در تاریخ 31 اردیبهشت 1401 در دفتر این مدیریت برگزار شد با بیان اینکه حرف ها، گمان ها و رفتارهای انسان در زندگی او و جامعه تاثیر دارد عنوان کرد: اذکاری که معصومان ما را به گفتن آن ها توصیه کردند قطعا در زندگی ما اثر مثبت دارد چراکه این اذکار نوعی مثبت اندیشی تلقی شده و هر کدام تاثیر خاص خود را خواهد داشت.

وی با اشاره به روایتی از امام صادق علیه السلام پیرامون خواص برخی اذکار و آیات قرآن اظهار کرد: هر انسانی در زندگی از مسائلی هراس دارد که برای مقابله با این هراس ها باید ذکر «حسبنا الله و نعم الوکیل» را بگوییم.

این استاد معارف با بیان اینکه حضرت یونس در شکم ماهی ذکر «لااله الا انت یبحانک انی کنت من الظالمین» را گفت و نجات پیدا کرد خاطرنشان کرد: این ذکر که به ذکر یونسیه معروف است و در نماز غفیله نیز قرائت می شود بسیار گره گشا بوده و زمانی که انسان اندوهگین و گرفتار می شود با گفتن این ذکر از غم و انده رهایی می یابد.

حجت الاسلام عمیق در بیان خاصیت ذکر «افوض امری الی الله ان الله بصیر بالعباد» تصریح کرد: وقتی کسی مورد مکر و حیله واقع شده و یا از قرار گرفتن در معرض حیله دیگران هراس دارد باید این ذکر را زمزمه کند.

وی با بیان اینکه همه ما به زیبایی های دنیا علاقمند هستیم ابراز کرد: هرگاه زیبایی دنیا را دیدید ذکر «ماشاءالله لا قوه الا بالله» را زمزمه کنید.

این استاد اخلاق با اشاره به اینکه نباید زیبایی دنیا و نعمت های دیگران باعث بروز حسد و چشم اندازی به اموال دیگران شود افزود: رسول خدا زمانی که اصحاب شتر زیبایی یکی از اعراب چشمشان را خیره کرده بود در جواب به سوالی که گفته شد آیا شما هم دوست داشتید از این شترها داشته باشید فرمودند: من به آن شتر نگاه نکردم چون نعمتی که برای من نیست نگاه کردن ندارد.

وی با تاکید بر این مهم که چشم ما نباید دنبال اموال و دارایی دیگران باشد عنوان کرد: گاهی دارایی دیگران ما را دچار قضاوت غلط و تهمت زدن به صاحبان آن ها می کند براین اساس باید از چشم داشت به اموال دیگران خودداری و به هیچ وجه کسی را مورد قضاوت قرار ندهیم.

حجت الاسلام عمیق در پایان با توصیه بر گفتن ذکر «بسم الله الرحمن الرحیم و لاحول و لا قوه الا بالله العلی العظیم» بعد از نماز صبح و نماز مغرب به تعداد 7 مرتبه اذعان کرد: این ذکر 70 بلا را در طول همان روز از انسان دفع می کند.